Jak przebiega proces wynajmu samochodu?

2017-02-24 22:14:37 / Fr/wwh
Jak przebiega proces wynajmu samochodu?

Coraz więcej osób korzysta z usług wynajmu aut i wypożyczalnie samochodów cieszą się większą popularnością niż kilka lat temu. Polacy cenią sobie wygodę, jaką niesie ze sobą możliwość wypożyczenia auta w sytuacji, gdy nie posiadamy własnego lub z różnych przyczyn potrzebujemy go wynająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty wypożyczalni?

Wymogi, jakie musi spełnić osoba wynajmująca określone są zawsze w regulaminie i mogą się one różnić w zależności od firmy. Każda wypożyczalnia ma taki oficjalny regulamin i wskazane jest, abyśmy zapoznali się z nim przed podpisaniem umowy. Aby wypożyczyć samochód trzeba spełnić kryterium wieku oraz długości posiadania prawa jazdy. W naszej wypożyczalni najemcą czy też kierowcą pojazdu może zostać osoba, która ukończyła 21 lat - mówi pracownik wypożyczalni CAR-RENTAL.PL. - Trzeba mieć także ważny dowód osobisty lub paszport, a także prawo jazdy ważne minimum 1 rok.

Co zawiera umowa najmu?

W umowie podpisywanej podczas wynajmu oprócz wszystkich danych osobowych wynajmującego umieszcza się także dodatkowe zapisy. Ważne jest to, w jakim miejscu chcemy odebrać samochód i gdzie oddać auto. Zazwyczaj jest to siedziba lub oddział wypożyczalni, ale nie tylko. Firmy proponują też usługę podstawienia samochodu pod adres wskazany przez klienta. Oznacza to, że pracownik wypożyczalni podstawi nam samochód pod dom, hotel, lotnisko lub inne dowolne miejsce. To samo dotyczy oddania auta, jego odbiór może nastąpić w zupełnie innym mieście np. wypożyczamy samochód w Rzeszowie, a oddajemy go we Wrocławiu. Taka usługa jest zazwyczaj płatna, a miejsca odbioru i oddania pojazdu zaznacza się w umowie.

Umowa zawiera też oczywiście termin, na jaki chcemy wynająć auto, datę wypożyczenia i oddania. Możliwe jest przedłużenie okresu najmu - dodaje pracownik firmy CAR-RENTAL.PL. - Trzeba nas tylko o tym fakcie wcześniej poinformować co najmniej 12 godzin przed upływem terminu zwrotu. Jeżeli chcemy wynajętym autem przekroczyć granice naszego kraju, koniecznie o tym fakcie musimy powiadomić wypożyczalnię. Jeżeli pojazdem będzie kierować inna osoba niż wynajmująca, również trzeba to zgłosić i umieścić odpowiedni zapis w umowie.

Załącznikiem do umowy będzie cennik za wynajem, cennik opłat dodatkowych i opłat za zdarzenie. Cena wynajętego przez nas pojazdu będzie zależeć od klasy samochodu, przeważnie im wyższa klasa tym większa cena. Drugim kryterium będzie długość okresu najmu. Wynajem długoterminowy jest bardziej opłacalny, gdyż wówczas ceny w przeliczeniu na dobę najmu będą niższe. Pamiętajmy też o kaucji, jest to kwota która zostanie pobrana jako zabezpieczenie, a jej wysokość zależy od klasy lub modelu wynajmowanego samochodu.

Oddajemy wypożyczony samochód

Auto oddajemy w wyznaczonym terminie i miejscu. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić je z pełnym bakiem, ponieważ dostajemy samochód zatankowany do pełna - taki też trzeba zwrócić. W przeciwnym wypadku musimy zapłacić za uzupełnienie brakującego stanu paliwa. Jeżeli przy oględzinach auta okaże się, że samochód ma jakieś widoczne uszkodzenia lub braki w wyposażeniu, to będziemy musieli pokryć szkodę. Jeżeli wszystko jest w porządku tzn. samochód oddaliśmy w stanie nieuszkodzonym i z kompletnym wyposażeniem, wówczas otrzymujemy zwrot wniesionej kaucji.