Wyciągarki samochodowe: na jakie parametry zwrócić uwagę?

2019-01-25 10:11:46 / FrW
Wyciągarki samochodowe: na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór wyciągarki samochodowej nie jest prosty, w szczególności, gdy dokonujemy go po raz pierwszy. Które parametry wziąć pod uwagę? O czym pamiętać, podejmując decyzję? Wreszcie: jak wybrać najlepszą, dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań wyciągarkę?

Przeznaczenie a rodzaj wyciągarki

W pierwszym kroku należy dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj wyciągarki samochodowej będzie dla nas odpowiedni. Na rynku dostępne są modele elektryczne, hydrauliczne, mechaniczne oraz ręczne. W przypadku jazdy turystycznej, na terenach o umiarkowanym stopniu trudności sprawdzą się wyciągarki elektryczne, zaś w przypadku rajdów przeprawowych i trudnych warunków, odpowiednim wyborem będzie zakup wyciągarki mechanicznej. Modele hydrauliczne, ze względu na wysoką wagę i trudniejszy montaż, polecane są przede wszystkim do samochodów ciężarowych. Podsumowując: kierowcy aut osobowych zwykle wybierają wyciągarki o mniejszych gabarytach, zaś rajdowcy poszukują solidnego, mocnego i nieco cięższego sprzętu. Kierowcy aut ciężarowych wybierają natomiast najcięższy sprzęt. Więcej o tym, jaki rodzaj wyciągarki będzie dla nas odpowiedni, przeczytać możemy w artykule „Jak kupić najlepszą wyciągarkę nie tylko do Jeepa?

Uciąg

Oprócz rodzaju wyciągarki ważny jest jej uciąg, który zwykle ukrywa się w nazwie urządzenia. Niektórzy niepotrzebnie decydują się na zakup sprzętu o bardzo dużym uciągu, podczas gdy w zupełności wystarczy ten na poziomie 1,5 raza całkowitej masy naszego samochodu. Dlaczego uciąg musi być od niej większy? Ponieważ do masy pojazdu musimy doliczyć opory związane z toczeniem się samochodu, często przez grząski grunt i błoto. W przypadku trudniejszego terenu moc wyciągarki się zmniejsza.

Wielkość, moc i sposób montażu

Wybierając wyciągarkę do samochodu, warto mieć na względzie również masę urządzenia, jego moc i sposób montażu. Jeżeli wyciągarka służyć nam będzie do pojazdu, którym poruszamy się na co dzień, również na drogach utwardzonych, warto wybrać model lekki o mniejszych gabarytach, który nie wpłynie na komfort i sposób prowadzenia samochodu. Pamiętajmy, że oprócz wyciągarki przewozić będziemy również dodatkowe akcesoria: linię, płytę montażową, prowadnica rolkowa lub ślizgowa. Istotna jest ponadto moc wyciągarki. Najpopularniejsze modele mają moc od 5 do 10 koni mechanicznych i w większości przypadków jest ona w zupełności wystarczająca. Co więcej, moc powinna dostosowana być do mocy akumulatora. Jeśli pobór prądu będzie duży ? może się okazać, że wyciągarka nie będzie w pełni się ładować, a w konsekwencji jej moc i uciąg będą mniejsze. Kolejnym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę, dokonując zakupu wyciągarki, jest łatwość jej montażu.

Wybierając wyciągarkę samochodową, warto kierować się nie tylko jej parametrami, ale także jakością. Solidny, dobrze wykonany sprzęt zapewni nam długą i bezawaryjną pracę, natomiast urządzenie kiepskiej jakości może zawieść nas w najmniej oczekiwanym momencie. Poszukując odpowiedniego dla siebie modelu, warto sprawdzić wyciągarki samochodowe DragonWinch ? może właśnie wśród nich znajdziemy to, czego szukamy?