Jak znaleźć dobry, używany samochód?

2020-11-25 18:09:34 / Frw
Jak znaleźć dobry, używany samochód?

Jeszcze kilkanaście lat temu, by kupić samochód z rynku wtórnego, trzeba było wybrać się na giełdę, do komisu, salonu aut używanych lub trafić na prywatnych sprzedawców po znajomości czy też z anonsów w prasie. Często trzeba było odwiedzić kilka punktów i wysłuchać kolejnych typowych handlarzy, by znaleźć coś dla siebie i to niekoniecznie trafiając w swoje początkowe wyobrażenie. Jak wygląda sytuacja obecnie? Gdzie szukać pojazdu dla siebie?

Internetowy portal z ogłoszeniami - giełda samochodów online

Dawniej wybór był ograniczony przez logistyczne możliwości. Obecnie pole manewru jest zdecydowanie większe. Serwisy ogłoszeniowe upraszczają proces poszukiwań. Niezależnie od tego, czy szuka się sportowej bryki, rodzinnego wozu, autobusu czy ciężarówki, wszystkie te środki lokomocji można znaleźć w jednym miejscu. Dodatkowym plusem jest to, że dostępne są nie tylko pojazdy, ale i też nowe, i używane akcesoria samochodowe. Wystarczy komputer lub telefon, dostęp do internetu, kilka kliknięć i można przeglądać oferty z całego kraju.

Przykładowo w serwisie Pokatp.pl wchodząc w zakładkę ogłoszenia motoryzacja, można wpisać poszukiwaną frazę lub wybrać dowolną podkategorię pojazdów mechanicznych: osobówki, motocykle, samochody ciężarowe i dostawcze, naczepy, przyczepy, a nawet maszyny budowlane, no i wspomniane wcześniej części. Kolejnym kryterium wyszukiwania jest lokalizacja, jaką można wybrać, z podziałem na województwa i miasta, jest też opcja zaznaczenia obszaru, który chcemy przeszukiwać. Ustalenie sobie widełek cenowych, pomoże doprecyzować wyniki tak jak i wybór stanu auta i wszystkich możliwych parametrów od roku produkcji, marki, modelu, przebiegu, rodzaju paliwa, mocy silnika, typu nadwozia itd.

Żeby dokonać wstępnej selekcji, nie potrzeba wychodzić z domu. Można siedząc w ciepłych kapciach w fotelu, popijając kawę, szukać najatrakcyjniejszych możliwości dla siebie. Wygodny, przejrzysty i bezpłatny serwis ogłoszeniowy ułatwia przeprowadzenie procesu poszukiwań i nawiązania kontaktu z potencjalnym sprzedawcą.

Podjęcie decyzji i dalsze postępowanie

Po wytypowaniu samochodu lub samochodów spełniających oczekiwania, obejrzeniu zdjęć, przeanalizowaniu opisu i szczegółowych parametrów technicznych, należy skontaktować się z osobą wystawiającą ogłoszenie, by zadać dodatkowe pytania - jeśli takie są i umówić się na obejrzenie przedmiotu aukcji.

Jak przy wszystkich transakcjach tego typu należy zachować ostrożność. Na obejrzenie i sprawdzenie stanu samochodu, jeżeli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, warto wybrać się z zaufaną osobą, która ma większą wiedzę na temat motoryzacji. Zweryfikowanie wiarygodności zapisu serwisowania i udokumentowanego przebiegu - to jedne z podstawowych kwestii. Należy również przejrzeć historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, by mieć pewność prawdziwości dokumentacji. Bezwypadkowość, stan licznika i stan techniczny, a także wizualne ślady zużycia - wpłyną na decyzję o zakupie. Pod tymi zagadnieniami kryje się wiele podpunktów, które należy poddać oględzinom, dlatego najlepiej skorzystać z możliwości zasięgnięcia opinii eksperta, by być zdecydowanie pewnym w każdym punkcie oceny sprawności auta i zużycia jego części.